Drukte is dat opgejaagde gevoel, dat jou door de dag heen drijft. Soms voelt het als prettige opwinding, soms als enthousiasme, soms als een onbarmhartige motor die jou voortduwt of trekt. Van je mailbox naar een bespreking, van een bespreking naar een vergadering, naar je todolijstje, naar een te schrijven stuk, naar-mail-de kinderopvang-boodschappen-eten-toneelstukje-op-school-naardemailbox-naarbed-naardemailbox-naarwerk.. Je staat op ’alert aan’ (kun je de uitknop nog vinden?).
Is het druk omdat je tegenwoordig meer op je afkrijgt en er meer van je gevraagd wordt?
Ja. De wereld staat bij je op de stoep, de norm is ’meer’ van alles. Alleen al bijvoorbeeld wat informatie betreft krijg je nu vijf keer zoveel nieuws op je af dan in 1986. In deze laatste minuut is er voor drie dagen kijkduur aan filmpjes op youtube geplaatst. In de tijd dat je dit Mzine hebt gelezen zijn er wereldwijd zo om en nabij de driehonderd miljoen e-mails verstuurd. En het wordt alleen maar meer.
Nee. Drukte ontstaat door je eigen gedoe. Doordat je in de drukte om je heen niet genoeg focust, niet genoeg rust en helderheid creëert, niet genoeg keuzes maakt. Doordat je de veelheid probeert op te lossen door aan nog slimmer time-management in plaats van aan energie- en aandachtmanagement te doen. Hoe meer drukte er om je heen is, des te meer rust jij van binnen nodig hebt om je niet gek te laten maken.
Drukte is niet noodzakelijk. Natuurlijk is er een hoop dat gedaan moet worden, maar het is zinloos om te denken dat je het altijd zo druk hebt omdat je zoveel te doen hebt.
Tony Crabbe noemt enkele redenen waarom je het druk hebt:
1. Drukte is makkelijker Druk zijn is de makkelijke optie. Je hebt het druk omdat je niet voor de moeilijke weg kiest. Je laat je dag bepalen door je omgeving en je inbox, in plaats van dat je zelf over een planning nadenkt. Het is makkelijker om te reageren. Het is makkelijker om gewoon alles proberen te doen, dan om zelf te kiezen wat je wel en wat je niet gaat doen. Je kunt het een vorm van gemakzucht noemen. De ene vorm van gemakzucht is luiheid, de andere is drukdoenerij. "Wat precies het doel is van wat ik doe weet ik niet, maar ik doe het zo snel als ik kan." Er is meer moed nodig om minder te doen.
2. Drukte is vermijding Die dingen die jouw leven en carrière een andere wending kunnen geven zijn niet de makkelijkste dingen om te doen. Je kiest makkelijker voor makkelijk druk werk, zoals mails beantwoorden, dan voor een complex moeilijk project. Door druk te zijn stel je moeilijke zaken uit.
3. Druk zijn is een merk Je laat zien hoeveel je waard bent door druk te zijn. Je toont je belang en ambitie. In gesprekken bied je tegen elkaar op hoe druk je bent. Hoe irritant als je gesprekspartner vertelt nog drukker te zijn dan jij!
4. Druk zijn is een verslaving Elke keer als je je e-mail checkt, komt er een kleine hoeveelheid van het stimulerende dopamine vrij. Het gebruik van een zoekmachine als Google stimuleert de productie van lichaamseigen opiaatachtige substanties. Het schijnt dat de behoefte om je telefoon te checken zich gemiddeld om de 6,5 minuten voordoet. Herken je de neiging om je telefoon te checken op momenten waarop dat eigenlijk echt niet hoort?
5. Iedereen is druk Druk zijn is de norm en jij doet mee aan de norm.
Crabbe zegt: ik wil dat we druk zijn als iets onbelangrijks gaan beschouwen. Ik wil dat druk zijn niet iets is om over op te scheppen, maar iets wat je met enige schaamte moet bekennen.
Nuttig om te lezen en spreekt het je aan? De uitnodiging voor de komende weken:
Let op wanneer je druk bent. Wat gebeurt er? Van buiten? Van binnen?
Welke bovenstaande redenen voor drukte herken je deze weken bij jezelf?
Let op gesprekken. Wanneer geef jij als antwoord op de vraag: "Hoe is het?" "Druk!" ? Wat kan een ander antwoord zijn?
Wat is het makkelijkste ding dat je kunt doen of nalaten om een haartje meer ruimte en rust te creëren?